Történetem az egészséges életmódig

Azt gondolom, hogy gyerekkoromban a nagy magyar átlagtól egészségesebb táplálkozást folytatott a család. A változatos zöldség- és gyümölcsfogyasztás mindig jelen volt nálunk, a rendszeres étkezés családi szinten jellemző volt. Lehetett édességet, nasit, olajban sült ételeket enni, de semmiben nem estünk a végletekbe.

Én nem indultam reggeli nélkül iskolába, illetve tízórait sem a büféből szereztem chipsek, csokik formájában. Viszonylag hamar bekerültek a konyhánkba a teljes kiőrlésű pékáruk, az olívaolaj. Ennek köszönhetően, valamint, hogy kiskorom óta rendszeresen sportoltam, gyerekkoromban és tinédzser koromban is csinos, sportos alkatom volt, sosem küzdöttem plusz súllyal.
Bár a sport az életem szerves része volt gyermekkoromtól, és az az egyetem alatt is megmaradt, a hirtelen jött fővárosi élet, az egyetemi évek bulizásai, a végtelen számú gyorsétterem, cukrászda, különleges gasztronómia kínálat és ezek rendszeres fogyasztása elindított abba az irányba, hogy néhány plusz kilót magamra szedtem. Bár itt is távol álltam attól, hogy bárki is kövérként jellemezzen, én aggodalommal néztem a tükörbe és drasztikus lépésekben láttam a megoldást.

Az én személyes élményem itt kezdődik, de nem a túlsúllyal, hanem inkább a kóros soványsággal. 1-2 év kitartó koplalás eredményeként annyit fogytam, hogy ismerősök betegnek hittek, aggódtak értem. Általánossá vált, hogy délután 2-3-kor ettem némi gyümölcsöt és az volt a napi utolsó étkezésem. Nem számított más, csak a kalória.
Az, hogy tápláló-e az adott étel, nem érdekelt. Nem okozott gondot, hogy édesség utáni vágyamat úgy elégítsem ki, hogy ebéd helyett egy szelet tortát eszek, hiszen összességében annyira kevés volt az energiabevitelem, hogy a fogyás garantált volt. Mindennapos volt a rossz hangulatom, az enerváltság, fejfájás, kedvetlenség, fáradtság, ingerültség. Ezekhez a tünetekhez vezetett, hogy nem tápláltam megfelelően a szervezetemet.
A családom, barátaim hosszas nyomasztása, veszekedése kellett ahhoz, hogy felismerjem, az egészség és fittség nem ezen az úton van.

Nehéz volt az elhatározás, de megérett bennem, hogy ez így nem mehet tovább, el kell érnem az egészséges testalkatot és egy normális viszonyt az ételekkel. Mivel a sütés-főzés számomra az egyik legjobb kikapcsolódás, imádok kísérletezni az alapanyagokkal, receptekkel, elhatároztam, hogy minél egészségesebb, finomabb ételekkel fogom felszedni azokat a kilókat, amikre szükségem volt.
Ez a folyamat vezetett oda, hogy rutin lett a receptek egészségesebbé alakítása, az alapanyagok optimális kombinálása és az élvezetes étkezések.
Bár a képek nem adják vissza, mennyire drasztikus volt az a vékonyság, amit évekig tartottam, ma már látom, hogy mennyire nem volt egészséges az az életmód és étkezés, amit akkor folytattam. Ma, több mint 10 kg-mal nehezebben tudom, hogy nem a koplalás a célravezető, hanem meg kell találni azt az életmódot, ami erőlködés nélkül fenntartható folyamatosan.

Nagyjából mindent el lehet készíteni egészségesebben, táplálóan úgy, hogy elegendő energiát vigyünk be, illetve, ha 80%-ban az egészségeset választjuk, abban a maradék 20%-ban igenis megengedhetünk magunknak olyan ételeket, italokat is, amik nem feltétlen "tökéletes" összetételűek. Az egészséges életmód táplálkozáson kívüli elemeit is követve megengedhetjük magunknak, hogy alkalmanként csak az élvezeti értéke miatt fogyasszunk bizonyos ételeket és ettől ne érezzünk bűntudatot.
Célom, hogy segítségemmel ehhez a gondolkodásmódhoz jussatok el Ti is!
- Megérte évekig koplalni, rossz közérzetűen, enerváltan élni folyamatosan, csak, hogy vékonyabb legyen a combom, ami alkatilag a leghízékonyabb részem? Nem!
- Megérte sanyargatni magamat, csak azért, hogy a médiában sugallt ideálnak megfeleljek? Nem!
- Fenn tudtam volna tartani az elért soványságot továbbra is? Persze, de kockáztattam volna a mentális és fizikai egészségemet!
- 10 kg plusszal rosszabbul nézek ki most? Nem gondolom. Ismerőseimtől sem hallottam negatív megjegyzést erre vonatkozóan.
- Élvezetesebb most az életem? Egyértelműen!
Ne a szélsőségeket tűzd ki célul, hanem helyezd előtérbe az egészséget, kiegyensúlyozottságot, fenntarthatóságot! Együtt dolgozva meg fogjuk találni azt az egyensúlyi állapotot, amit életvitelszerűen, könnyedén tudsz folytatni!